آداب و ارزش ها درفرانسه

ارزش ها در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

فرانسوی‌ها نسبت به ملت و دولت خود، غرور و تعصب زیادی دارند و معمولاً نظرات منفی راجع به کشورشان را توهین تلقی می‌کنند؛ به همین  دلیل گردشگران به ویژه آمریکایی‌ها، نگرش مردم فرانسه نسبت به خارجی‌ها را بی‌ادبانه می‌دانند. با اینکه زنان نقش مهمی در زندگی خانوادگی و مشاغل ایفا می‌کنند، اما بسیاری هنوز فرهنگ فرانسوی را مرد سالار می‌دانند.فرانسوی‌ها نسبت به ملت و دولت خود، غرور و تعصب زیادی دارند و نظرات منفی راجع به کشورشان را توهین تلقی می‌کنند

فرانسوی‌ها عاشق شیک بودن و کمال هستند و در نتیجه زیبایی و آراستگی اماکن عمومی‌ کشورشان باعث افتخارشان است. آنها به موضوع برابری معتقدند و این بخشی از شعار کشورشان نیز محسوب می‌شود: «آزادی، برابری، برادری». بسیاری از مردم برابری را در جایگاه بالاتری می‌بینند و برای آزادی و برادری ارزش کمتری قائل هستند.

آداب و رسوم مردم فرانسه

هر یک از اعضا خانواده، وظایف و مسئولیت‌های خاص خود را دارند و خانواده‌های بزرگ از حمایت مالی و عاطفی فرزندانشان دریغ نمی‌کنند. برخلاف شهرت فرانسوی‌ها به عشق و عاشقی، رویکردی عملی و منطقی نسبت به ازدواج دارند. خانواده‌ها، فرزندان کمی دارند اما تمام قد پشتیبان آنها هستند.

آداب معاشرت در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

دست دادن، حالت متداول احوالپرسی محسوب می‌شود و آداب معاشرت برای دوستان معمولاً دو بار بوسیدن گونه‌ها است. در این کشور فقط دوستان نزدیک و افراد خانواده را با اسم کوچک صدا می‌زنند؛ بنابراین تا به شما اجازه نداده‌اند، آنها را با اسم کوچک صدا نزنید. هنگام ورود به یک مغازه، انتظار دارند از واژه (bonjour) یا (bonsoir) به عنوان صبح‌بخیر و عصربخیر همراه با کلمه آقا یا خانم و هنگام خروج از مغازه از واژه (au revoir) به معنای خداحافظ استفاده کنید. فرانسوی‌ها برای رفتار با اشخاصی که در حیطه اجتماعی آنها هستند و دوست تلقی می‌شوند و سایر افراد، اصول متفاوتی دارند. با اینکه آنها به طور کلی در روابط خود مودبانه رفتار می‌کنند، اما فقط با دوستان نزدیک و افراد خانواده احساس راحتی دارند. رفاقت و دوستی از نظر آنها باید با تماس مکرر همراه باشد و قواعد و اصول خود را دارد به طوری که مثلا در موقع احتیاج، در دسترس باشید.

آداب هدیه دادن در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

در صورتی که برای هدیه دادن در فرانسه، گل را انتخاب کردید حتما به تعداد فرد به جز عدد ۱۳ باشد که نشانه بدشانسی تلقی می‌شود. برخی از افراد مسن ممکن است گل‌های خاصی را نپذیرند نظیر زنبق سفید یا گل داوودی که در مراسم خاکسپاری به کار می‌رود، میخک قرمز که نشانه نیت بد است یا هر نوع گل سفیدی زیرا در مراسم عروسی به کار می‌رود. البته جوان‌ترها معمولا پیروی این قاعده نیستند و هر گلی را قبول می‌کنند. فرانسوی‌ها هنگام دریافت هدیه، آن را باز می‌کنند، پس تعجب نکنید.

آداب روابط در کسب و کار در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

آداب روابط در کسب و کار بر مبنای ادب و تا حدی رفتار رسمی است. احترام و اعتماد متقابل لازمه هر کسب و کاری در این کشور محسوب می‌شود و اعتماد از طریق رفتار مناسب به دست می‌آید. در صورتی که زبان فرانسوی نمی‌دانید به طرف مقابل اطلاع دهید. با این حال یاد گرفتن تعدادی جمله و عبارت کلیدی، به دردتان می‌خورد زیرا علاقه شما به داشتن رابطه‌ای بلند مدت را نشان می‌دهد. با توجه به طبقه اجتماعی، میزان تحصیلات و محل زندگی می‌توانید پیش‌بینی کنید که یک فرانسوی چطور با شما معاشرت خواهد کرد. مردم فرانسه به شدت رک و صریح هستند و ترسی از پرسیدن سوالات ممنوعه ندارند.

آداب و رسوم مردم فرانسه

قرار ملاقات‌ها باید حداقل از ۲ هفته قبل گذاشته شود و می‌توان آن را به صورت تلفنی یا کتبی انجام داد که به مقام فردی بستگی دارد که می‌خواهید با او ملاقات کنید. سعی کنید در ماه‌های جولای و آگوست هیچ ملاقاتی را برنامه‌ریزی نکنید زیرا ایام تعطیلات متداول در این کشور به حساب می‌آید. در طول ملاقات‌ها از ادعاهای غلو شده بپرهیزید چراکه فرانسوی‌ها اصلا این اخلاق را نمی‌پسندند.

نوع پوشش هم باید رسمی و مدرن باشد. در واقع لباس شما تا حد زیادی به نوع شرکتی بستگی دارد که قرار است با او معامله داشته باشید. مردها، لباس‌هایی با رنگ تیره و خانم‌ها نیز لباس رسمی با رنگ‌ها ملایم می‌پوشند.

پوشش و لباس در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

پاریس مهد خانه‌های مد و فشن معروف مانند دیور، هرمس، لویی ویتون و شنل است. بسیاری از مردم فرانسه، لباس‌های ساده، حرفه‌ای و شیک می‌پوشند و وسواس بیش از اندازه به خرج نمی‌دهند. پیراهن‌های زیبا، کت، کت‌های بلند، دستمال گردن و کلاه بره به عنوان لباس‌های متداول این کشور به حساب می‌آید.

آشپزی در فرانسه

آداب و رسوم مردم فرانسه

فرانسوی‌ها را به خاطر علاقه به غذا در دنیا می‌شناسند به طوری که هسته مرکزی زندگی تمام سطوح اجتماعی و اقتصادی فرانسه را غذا و نوشیدنی تشکیل می‌دهد و اکثر معاشرت‌های اجتماعی آنها در شام‌های طولانی صورت می‌گیرد. پنیرهای فرانسوی همه جای دنیا محبوب هستند. غذاها و نحوه‌ی طبخ آنها از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است و به نحوه‌ی آماده‌سازی و طبخ غذا و نیز آداب و رسوم غذا خوردن اهمیت می‌دهند. غذاها و سبک و سیاق آشپزی فرانسوی، امروزه در کشورهای غربی بسیار رواج یافته و محبوب است. با این حال آشپزی سنتی فرانسه رو به افول است و حدود ۷۰ درصد رستوران‌ها به جای مواد تازه که پایه و اساس فرهنگ غذای فرانسه را تشکیل می‌داد، از غذاهای آماده استفاده می‌کنند.

فریده حجازی farideh-hejazi.ir

نام نویسی دوره سطح A1زبان فرانسه

به اطلاع می رساند شروع دوره استاندارد آموزش وتدریس سطح A1 زبان فرانسه باتوجه به متون استانداردازسطح مبتدی به بالا درموسسه زبان پارساآموزان شیراز درحال

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه درموسسه زبان پارسا آموزان شیراز درحال برگزاری می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 09173162644-09173117546تماس حاصل فرمایید.

آموزش زبان فرانسه

آموزش زبان فرانسه

فریده حجازی مدرس حرفه ای زبان فرانسه در شیراز ، برای آموزش زبان فرانسه در شیراز با ما تماس بگیرید.