جایگاه و مقام زبان فرانسه در جهان

1- زبان فرانسه و زبان انگلیسی تنها زبان هايی هستند که در 5 قاره جهان ، بدان سخن گفته مي شود.

 

2- زبان فرانسه به عنوان زبان کاربردی ، از رتبه نهم در جهان برخوردار است و به عنوان زبان خارجی ، به صورت گسترده پس از زبان انگلیسی آموخته می شود .

 

3-  175 میلیون جمعيت فرانسه زبان ( فرانكفون ) در جهان وجود دارد .از این رقم ، 110 میلیون نفر فرانسه زبان واقعی هستند و 65 میلیون نفر ،بازبان فرانسه آشنايي دارند.

 

4- زبان فرانسه ، زبان رسمی 29 كشور عضو سازمان بین المللی فرانکفون (OIF) است . از این تعداد ، 12 کشور فقط یک زبانه و 17 کشور دیگر علاوه بر زبان فرانسه ، از زبان های دیگر نیز بهره مند هستند .

 

5- قاره آفریقا ، از حيث زبان فرانسه ، براروپا تقدم دارد .زيرا نسبت به جمعیت جهان داراي بیشترین جمعيت فرانسه زبان با نرخ 11%  است .

 

6- الجزایر عضو سازمان بین المللي جمعيت فرانسه زبان (OIF) نیست ولي در عين حال با حدود 16 میلیون نفر ، دومین كشور فرانسه زبان در جهان محسوب می شود. ساحل عاج با حدود 12 میلیون، کبک با 6 میلیون و بلژیک با 4 میلیون نفرجمعيت فرانسه زبان ، در رديف هاي بعدي قرار دارند .

 

7- حدود 500 هزار نفر جمعيت فرانسه زبان در اسرائیل، و بیش از 700 هزار نفر در آمریکا وجود دارد. با اين احتساب که بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر فرانسوی دور از وطن  را نيز بايد در نظر گرفت به طوري که از این تعداد 271 هزار فرانسوي ، در آمریکا سکونت دارند .

 

8- جايگاه زبان فرانسه در اتحادیه اروپا ، به لحاظ تعداد افرادی که به زبان مادری صحبت می کنند  ، مقام دوم را دارد و با زبان ایتالیایی برابر است( 16% ) . يعني پایین تر ازرتبه زبان آلمانی(23.3% ) و بالاتر از مقام زبان انگلیسی ( 15.9% ) است . اما زبان انگلیسی از حيث جايگاه زبان خارجی ، رتبه اول را داشته( 41% )  و بعد زبان فرانسه ( 19% ) ، زبان آلمانی ( 10% ) و زبان اسپانیایی ( 7% ) در رديف هاي بعدي قرار مي گيرد.

 

9- زبان فرانسه ( به انضمام زبان انگلیسی ، چینی ، اسپانیایی ، روسی و عربی ) جزو  شش زبان رسمی سازمان ملل متحد ، و به همراه زبان انگلیسی و اسپانیایی ، زبان کار سازمان ملل متحد است .همچنین زبان فرانسه جزو زبان رسمی اتحادیه آفریقا محسوب مي شود .زبان انگلیسی ، عربی ، اسپانیایی ، سواحلی ، پرتغالی و تمامي ديگر زبانهای بومي آفریقایی از جمله زبان هاي اتحاديه آفريقا به حساب مي آيند.

 

10-  5%صفحات اینترنت به زبان فرانسه است و لي زبان انگلیسی 45% صفحات اینترنتی را در برمی گیرد وزبان آلمانی  7% نمايش صفحات اينترنتي را تشكيل مي دهد . بنابراين، زبان فرانسه با رقم 5%  ، سومین زبان اینترنتیاست وجلوتر از زبان اسپانیایی با نرخ 4,5% قرار دارد. گفتني است که 90% زبان های جهان درصفحات اینترنت به نمایش در نیامده اند .

 

11- جمعیت كشورهاي عضوسازمان بین المللی فرانسه زبان ( OIF ) 710میلیون نفر احتساب شده و بیشترین رقم جمعیتي این سازمان را كشور ویتنام ، با 81 میلیون ( اما با 0.2% جمعیت فرانسه زبان )، مصر با 73 میلیون نفر و سپس كشورفرانسه با 61 میلیون نفر جمعیت تشكيل مي دهد .

 

12- سه کشور ساحل عاج ، کامرون و جمهوری دموکراتیک کنگو داراي بیشترین تعداد جمعيت فرانسه زبان و نيز آشنا به زبان فرانسه در صحراي آفریقا هستند . از حیث در صد جمعیتی ، گابن با 80% جمعيت فرانسه زبان در رتبه اول قرار دارد و  ساحل عاج ، کنگو ، کامرون و سنگال رتبه هاي بعد را به خود اختصاص داده اند.

 

13- در کشورهای اقیانوس هند ،اگر چه ماداگاسکار از بیشترین تعداد فرانکفون برخوردار است ، اما درجزيره موریس ، زبان فرانسه بیشتر با زبان بومیان آمیخته شده و به کار می رود .

 

14- هر چند جمعيت فرانسه زبان هاي كلي و جزئی در آفریقای شمالی ،  به لحاظ تعداد در مراکش از اهميت زيادي برخوردارند، اما كشور تونس ، از حیث درصد جمعیتی ، در رتبه اول قرار گرفته است .

 

15- در خاور میانه ، كشور لبنان به لحاظ تعداد و درصد جمعیت فرانسه زبان ها ، به طور گسترده اي از مصر پیشی گرفته است

 

17- در كشورکانادا ، جمعيت فرانسه زبان ، در مجموع در حال افزایش است

 

18- در کارائیب ، کاهش تعداد فرانکفون ها ملاحظه می شود و این امر بر مشکلات عديده اي دلالت دارد.

 

19- جمعيت فرانسه زبان قاره آسیا ، با آمار بسیار ضعیف ، ثابت مانده است و زبان انگلیسی  به نفوذ خود در این منطقه ادامه مي دهد. اما جايگاه زبان فرانسه در اين قاره به عنوان زبان آموزش و انتقال دانسته ها در قلمرو های بسیار خاصي همچون پزشکی  لحاظ مي شود.

 

20- كشوررومانی ، سپس لهستان و مولداوی در اروپای مرکزی و شرقی،از جمله کشورهایی محسوب مي شوند که بیشترین تعداد جمعيت فرانسه زبان و نيز آشنا به زبان فرانسه را دربردارند .

 

فریده حجازی farideh-hejazi.ir

نام نویسی دوره سطح A1زبان فرانسه

به اطلاع می رساند شروع دوره استاندارد آموزش وتدریس سطح A1 زبان فرانسه باتوجه به متون استانداردازسطح مبتدی به بالا درموسسه زبان پارساآموزان شیراز درحال

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه درموسسه زبان پارسا آموزان شیراز درحال برگزاری می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 09173162644-09173117546تماس حاصل فرمایید.

آموزش زبان فرانسه

آموزش زبان فرانسه

فریده حجازی مدرس حرفه ای زبان فرانسه در شیراز ، برای آموزش زبان فرانسه در شیراز با ما تماس بگیرید.

فریده حجازی،آموزش زبان فرانسه farideh-hejaz.ir