ساختار نظام آموزشی کشور فرانسه

ساختار نظام آموزشی کشور فرانسه

بعد از مقطع مهدکودک، که به صورت اختیاری نیز می باشد، سیستم آموزش اجباری کشور فرانسه به سه مقطع و یا سه سیکل تحصیلی تقسیم می شود. و این مقاطع عبارتند از:

مقطع ابتدائیمقطع متوسطهمقطع دبیرستان

حال در ادامه به بررسی هر یک از مقاطع تحصیلی در کشور فرانسه می پردازیم.

این مقاله متعلق به موسسۀ حقوقی ملک پور می باشد.

 

مقطع قبل از مدرسه:

مهدکودک و یا (école maternelle)

مقطع قبل از تحصیل و یا مقطع مهدکودک  پذیرای کودکان ۳ سال تا ۶ سال می باشند. در مقطع مهدکودک کودکان چندان موظف به حضور نمی باشند، و امکانات به صورت رایگان می باشند، و به خصوص برای کودکانی که از اتباع خارج از کشور می باشند مورد خوبی می باشد جهت یادگیری زبان فرانسوی به سرعت و با سهولت. و شرایط به گونه ای تعبیه شده است که کودکان را برای حضور در مقاطع تحصیلی بالاتر آماده و مهیا می سازد. و شامل موارد خواندن، نوشتن، ریاضی و آموزش زبان می باشد.

 

مقطع ابتدائی

کودکان از سن ۶ سال تا ۱۱ سال می توانند در این مقطع تحصیل نمایند. حال مدارکی جهت این امر نیاز می باشد عبارتند از مدرک موبوط به تولد کودک، مدرک و سند مربوط به محل اقامت و محل اسکان و در نهایت مدرک واکسیناسیون می باشد. و تحصیل در این مرحله اجباری می باشد و خود به سه سطح تحصیلی تقسیم می شود، که این مقاطع به موارد زیر تقسیم می شوند:

Cours préparatoire (CP) or ۱۱ème، سن ۶ تا ۷ سالCours élémentaire (CE1) or ۱۰ème، سن ۷ تا ۸ سالCours élémentaire (CE2) or ۹ème، سن ۸ تا ۹ سالCours moyen 1 (CM1) or ۸ème ، ۹ تا ۱۰ سالCours moyen 2 (CM2) or ۷ème، ۱۰ تا ۱۱ سال

تعداد ساعات تحصیل در فرانسه در این مقطع در هفته ۲۴ ساعت می باشد. در این مقطع اصولاً روزهای چهارشنبه یا به طور نیمه وقت می باشند و یا اینکه به طور کامل تعطیل می باشند. دروسی که در این مقطع دانش آموزان مطالعه می نمایند عبارتند از: ادبیات، ریاضی، تاریخ و جغرافیا و در اکثر موارد یادگیری زبان خارجی را نیز شامل می شود. اما ثبت نام دانش آموزان نیز باید در ماه ژوئن قبل از شروع سال تحصیلی که ماه سپتامبر می باشد باید انجام شود.

اما در صورتی هم که دانش آموز نیاز به گذراندن دوبارۀ دروس تحصیلی را داشته باشند در انتهای کرس تحصیلی اعلام خواهد شد. و این تصمیم نیز از سوی تعدادی از مسئولان و معلمان مدارس انجام می پذیرد. البته باید این نکته را هم اشاره نمائیم که این امر چندان مسئلۀ مهمی نمی باشد و ۳۰% از دانش آموزان برخی مقاطع تحصیلی را دوباره تحصیل نمایند

 

مقطع متوسطه

Middle school (collège)

افراد بین ۱۱ تا ۱۵ ساله می توانند در این مقطع تحصیلی ادامۀ تحصیل نمایند. و تمامی دانش آموزان می توانند بدون امتحان وارد این مقطع تحصیلی شوند. و باز هم تاکید می نمائیم که حتماً باید در مدرسه ای در منطقه ای که سکونت دارید اقدام نمائید. و دیگر اینکه از ماه جون باید برای ثبت نام خود اقدامات لازم را بنمائید.

این مقطع نیز به نوبۀ خود به چهار مقطع تقیسم می شود. که این مقاطع عبارتند از:

۶ème مقطع تحصیلی بین ۱۱ تا ۱۲ سال۵ème مقطع تحصیلی بین ۱۲ تا ۱۳ سال۴ème مقطع تحصیلی بین ۱۳ تا ۱۴ سال۳ème مقطع تحصیلی بین ۱۴ تا ۱۵ سال

هدف از این مقطع تحصیلی ارائۀ دروس عمومی نظیر زبان فرانسوی، ریاضی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، زیست شناسی، فیزیک، علوم، نقاشی، موسیقی، تربیت بدنی می باشد. دورۀ متوسطه و یا کالج به صورت چهار ساله اکثر دانش آموزان تمایل دارند که بیشتر در کلاسهای عمومی حضور یابند تا کلاسهای فنی و حرفه ای.

در طول دوران تحصیل در فرانسه دانش آموزان هر هفته مورد امتحان و آزمایش قرار خواهند گرفت، و در نهایت سال تحصیلی نیز موظف به شرکت در آزمون نهائی می باشند که برای قبولی باید حداقل نمرۀ ۱۲ از ۲۰ را کسب نمایند. و افرادی که نمراتشان زیر ۱۰ باشد شاید مجبور به گذراندن دوبارۀ دروس باشند. البته باید به این نکته نیز بپردازیم که این تحصیل دوباره به عنوان سابقۀ بد برای فرد منظور نمی شود. البته در این زمینه والدین نیز می توانند تصمیم گیری نمایند که البته کمتر چنین اتفاقی می افتد.

پس از گذشت این دورۀ چهار ساله، به تمامی دانش آموزان دیپلم اعطا خواهد شد. Diplôme National du Brevet) ) در نهایت از دانش آموزان امتحانی گرفته خواهد شد که این آزمون نیز شامل ریاضی، تاریخ و جغرافیا می باشد که به زبان فرانسوی خواهد بود. اما درکنار این موارد نیاز هست که مدرک B2i که مربوط به مهارت های کامپیوتری و اینترنت می باشند را نیز باید پاس نمایند و مدرک A2 در خصوص زبانهای خارجی را کسب نمایند.

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.

 

مقطع دبیرستان یا High school or lycée

دانش آموزان سه سال آخر مقطع متوسطه خود را، یعنی افرادی که  از ۱۵ تا ۱۸ سال دارند، در مقطع  lycée general یا lycée   techniq

u y و یا   lycée professionnel. می گذرانند. و دانش آموزان معمولاً بین ۸ تا ۹ موضوع درسی را انتخاب می نمایند.  ثبت نام در این مقاطع تحصیلی نیاز هست تا از طریق تماس با مدرسۀ مربوطه که در نزدیکی محل زندگی شما واقع شده است تماس حاصل نمائید. که باز این مقطع نیز مانند سایر مقاطع تحصیلی قابل تقسیم به موارد زیر می باشند که این موارد عبارتند از:

Seconde (CAP, BEP از سن ۱۵ الی ۱۶ سالگیPremière (CAP, BEP)  از سن ۱۶ الی ۱۷ سالگیTerminale (BAC) از سن ۱۷ تا ۱۸ سالگی

 

مقطع Lycée general and lycée technique

دانش آموزان این مقطع تحصیلی را با هدف ورود به مقطع کارشناسی، در سن ۱۸ سالگی، این دوران را  آغاز می نمایند که در واقع کسب مهارتهای لازم برای ورود به این دوران می باشد. دانش آموزان در این مقطع نیز می توانند دروس و مقاطع مختلفی را انتخاب نمایند، که این مقاطع عبارتند از:

The general bac : یا آموزش عمومی که شامل سلسلۀ L می شود که شامل رشته های مربوط به ادبیات می شوند.ES series یا سلسله مراتب S، که شامل رشته های تحصیلی اقتصاد و جامعه شناسی

فریده حجازی farideh-hejazi.ir

نام نویسی دوره سطح A1زبان فرانسه

به اطلاع می رساند شروع دوره استاندارد آموزش وتدریس سطح A1 زبان فرانسه باتوجه به متون استانداردازسطح مبتدی به بالا درموسسه زبان پارساآموزان شیراز درحال

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه

نام نویسی دوره چت زبان فرانسه درموسسه زبان پارسا آموزان شیراز درحال برگزاری می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 09173162644-09173117546تماس حاصل فرمایید.

آموزش زبان فرانسه

آموزش زبان فرانسه

فریده حجازی مدرس حرفه ای زبان فرانسه در شیراز ، برای آموزش زبان فرانسه در شیراز با ما تماس بگیرید.