آموزش زبان فرانسه با کمک جدیدترین متدها در شیراز

دنیای آموزشی امروزبسیار گسترده ومتنوع می باشد ووجود شیوه های متعدد، فرآیند آموزش را برای افراد با شرایط های متفاوت از سویی ساده تر نموده است.اما انتخاب روش مناسب همیشه ذهن فراگیران را به خود مشغول می سازد.در این میان برای افرادی که قصد شروع آموزش زبان را دارند نیز همواره این سوال مطرح است که چه روش و کتابی بهتر است و آنها را در مدت زمان کمتری به نتیجه و سطح دلخواهشان می رساند .البته هدف فرد از اموزش زبان وتعریف صحیح از سطح مورد نیاز در انتخاب متدمفید بسیار مهم می باشد.همچنین فراگیر می بایست از توانایی زبان آموزی خود نیز شناخت کافی داشته باشد.

من میتوانم زبان فرانسه را با هریک از متدهای آموزشی زیر به شما یاد دهم:

Alter Ego

از جدیدترین متد های اموزش زبان فرانسه می باشد و برای گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان در نظر گرفته شده است. اين متد در Allience Française تدريس مي شود و در 6 جلد طراحي و تنظيم شده است، به اين ترتیب كه هر جلد آن در برگيرندهٔ يكي از سطوح زباني(A1/A2-B1/B2-C1/C2) و مطابق با استاندارد هاي جهاني آموزش زبان فرانسه است.

اين كتاب همراه با سي دي صوتي و تصويري می باشد که از كيفيت بسيار بالایی نیز برخوردار است.

آنچه اين متد را از ديگر متدهاي آموزشي متمايز مي‌سازد آن است كه اين متد همزمان بر چهار مهارت زباني تكيه دارد و زبان آموز علاوه برآنكه بعد از به پايان رساندن كتاب اول آن قادر به صحبت كردن می باشند بلكه اين توانايي را نيز دارد تا نامه و يا متني را به زبان فرانسه در حد مبتدی بنويسد و يا متني نه چندان راحت را به زبان فرانسه بفهمد و مكالمات روزمره فرانسو یان را صحيح بكار برد.

این متد به گونه ای طراحی شده است که نقش اصلی در کلاس اموزشی بر عهده زبان آموز می باشد نه مدرس و مباحث زیادی برای کار گروهی در کتاب گنجانده شده است که در تقویت مهارت مکالمه صد در دصد تاثیر گذار خواهد بود..

Cafe Creme

این کتاب عمدتاً رویکردی مبتنی بر بالا بردن مهارتهای گفتاری دارد و  در بسیاری از انستیتوهای زبان برای امر آموزش بکار میرود.البته همراهی یک استاد مجرب زبان فرانسه در کنار این کتاب به ویژه برای بدو امر آموزش زبان فرانسه  الزامی به نظر می رسد

این مجموعه  معمولادر 16 ترم تدریس میشوند و در هر ترم دو درس از کتاب ارائه می گردد.از ایرادات این متد می توان به دامنه لغات محدودی که در کتاب گنجانده شده اشاره کرد و برای رفع آن لازم است کتاب های مکمل برای یادگیری لغات بیشتر به کار برده شود.

Reflets

این متد  توسط Guy cappelle و  Noëlle در سال ۱۹۹۹ در انتشاراتHachette   به چاپ رسیده است و مخصوص بزرگسالان می باشد. هر درس بر اساس موقعیتی با فیلم مربوطه ارائه می گردد تا زبان اموزان بتوانندبا موقعیت واقعی موجود در ان فرهنگ آشنا شوند. در پایان فیلم سوالاتی مربوط به آن موقعیت مطرح می گردد تا توجه و خلاقیت زبان اموزان را بیازماید و دقت و توجه انان را در بخاطر سپاری تعاملات موجود در فیلم ارزیابی نماید بنابراین در این متد نیز سعی شده است تا کلاس پویا باشد و زبان آموزان فعالیت داشته باشند.

این کتاب دامنه لغات وسیعی را در خود جای داده است.در ابتدا ممکن است این متد دشوار به نظر برسد ولی با اندکی سعی بیشتر و اختصاص زمان کافی به مطالعه دروس نتیجه خوبی درزمان کوتاهی انتظار می رود.

کتاب یک شامل 24 درس کتاب دوم 12 درس و کتاب سوم دارای 9 درس می باشد و بعد از اتمام هر جلد زبان آموز به ترتیب به سطوح    A2,B2,C1خواهد رسید.

Campus

این کتاب نیز از انتشارات Hachette در سال 2003 به چاپ رسید و وارد سیستم آموزشی زبان فرانسه شد.

این متد در 4 سطح تدوین شده است و بیش از 3 سال می باشد که توسط برخی از موسسات جایگزین متد قفله شده است.هر کتاب از این متد شما را به یکی از سطح های A1.A2.B1.B2می رساند.

 

فرانسه یکی از سه زبان رایج دنیا می باشد که درکنار زبان انگلیسی و آلمانی از مهم ترین زبان های جهان می باشند. در ۵ قاره به این زبان سخن می گویند و زبان رسمی بسیاری از کشورهاست که در برخی از آنها زبان فرانسه، زبان اصلی است و در برخی دیگرهمچون الجزایر، بلژیک، کانادا و …   زبان فرانسه، زبان دوم آنها می باشد.

امروزه، با پیشرفت روابط بین الملل، بهبود صنعت گردشگری و بهبود بستری مناسب برای مهاجرت یا ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی، یادگیری زبان فرانسه می تواند شما را چندین گام از دیگران جلوتر قرار دهد.اما می دانیم که  یادگیری و آموزش هر زبانی ازجمله زبان فرانسه نیازمند صرف وقت و هزینه است که بسیاری از علاقمندان به دلیل کمبود وقت و یا هزینه­ های بالای آموزشی از یادگیری این زبان بی­ نصیب مانده اند.

زبان فرانسه نیز مانند سایر زبانها دارای سطوح مختلفی می باشد:  A1/A2_ B1/B2 _C1/C2 که A1 مبتدی ترین سطح  وC2  پیشرفته ترین سطح آن است. شما متناسب با هدفی که دارید می توانید سطح مورد نظر خود را فرا بگیرید و سپس آزمون داده و مدرک آن سطح را اخذ کنید. مدرک­های رسمی و معتبر زبان فرانسه  DALF, DELF, TEF, TCFمی باشد که برخی برای مهاجرت و برخی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نیاز است. مدارک DELF و DALFدیپلم­های زبان فرانسه هستند که از سوی وزارت آموزش فرانسه صادر شده و برای ورود به برخی دانشگاه های فرانسوی لازم است و اعتبار آنها دائمی ست. مدارک TEFوTCF برای ادامه تحصیل در برخی دانشگاه ها و مهاجرت به کانادا لازم هستند که دارای مدت اعتبار محدودی هستند. برخی مؤسسات معتبر در تهران همچون علامه قطب راوندییا بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران نماینده­ی برگزاری این آزمون ها و اعطای این مدارک می باشند.

برای یادگیری زبان فرانسه روش­ها و متدهای مختلفی وجود دارند که بر آموزش همه جانبه­ ی مهارت های زبانی تأکید دارند. در موسسه زبا پارسا آموزان شیراز ، هدف این است که آموزش­های زبان فرانسه به گونه ای باشند که شما ضمن لذت بردن ازیادگیری، علاوه بر فراگیری هر ۴ مهارت زبانی (شنیدن ، نوشتن ، خواندن ، صحبت کردن) در زمینه چت نیز مهارت خود را کسب کنید

مطالعات پژوهشگران نشان داده است که یادگیری زبان فرانسه نیز مانند زبان انگلیسی باید بصورت بهینه صورت بگیرد می توان زبان فرانسه را به دو دسته ورودی و خروجی (Input, Output) دسته بندی کرد.

ورودی (INPUT) شامل همان بخش مطالعه (READING) و شنیداری (LISTENING) است و خروجی شامل بخش نوشتاری (WRITING) و گفتاری (SPEAKING) می باشد.

خب مشخص است، برای اینکه خروجی خوبی داشته باشید (یعنی خوب بتوانید فرانسوی حرف بزنید و بنویسید) باید ورودی شما هم به قدر کافی خوب باشد (یعنی مطالب آموزشی باکیفیت گوش کنید و بخوانید). دقت کنید که یک کودک برای اینکه شروع به صحبت کند، چقدر گوش می کند؟ و بعد که شروع به صحبت می کند کلماتی که از محیط یادگرفته بکار می برد. پس هر چقدر که فایل های صوتی بیشتری گوش کنید، به مکالمات فرانسه گوش دهید، بنویسید و بخوانید، حرف زدن تان به زبان فرانسه راحت تر خواهد بود. خب پس بریم سراغ بهترین روشی که مطالعات اخیر به طور کلی به همه پیشنهاد می کنند.

 بخش input

   خواندن

حداقل ۵-۷  کلمه در روز یاد بگیرید. پیشنهاد من این است که از فلش کارت ها یا لیست لغتی که خودتان می نویسید استفاده کنید. این لیست را در جایی نگه دارید که دم دست باشد و بطور مرتب بتوانید مرور کنید.

اگر ۵ کلمه در روز یاد بگیرید، ۱۸۲۵ کلمه در سال یاد گرفته اید! در تمام دوران دبیرستان فقط ۲ تا ۳ هزار لغت انگلیسی  یاد می گیرید. با این روش دایره لغاتتان آنقدر خوب می شود که تقریبا هر چیزی در زبان فرانسه را می فهمید.

    شنیدن

به فایل های صوتی گوش کنید. از رادیو فرانسوی زبان گرفته تا منابع و مکالمات فرانسوی، پادکست ها و … هدف این فایل های شنیداری این است که دایره گسترده ای از لغات را در یک زمان کوتاه به گوش شما برسانند. مثلا اگر به یک خبر به زبان فرانسوی گوش دهید تعداد زیادی لغت و جمله به گوش تان می خورد، برخی را بلدید و برخی برای شما جدید هستند. (دقت کنید که منابع باکیفیت را انتخاب کنید تا وقتتان تلف نشود و سریع تر یاد بگیرید)‎

نکته مهم اینجاست که تا می توانید باید به فایل های صوتی فرانسوی گوش دهید. (دقت کنید، تا می توانید) سعی کنید فایل هایی انتخاب کنید که در مورد همه موضوعات متنوع صحبت می کنند، از آشپزی، تا مد ، لباس یا مکالماتی که در باره رانندگی یا مضرات فست فود انجام می شود.

نکته: می توانید قبل از خواب هم یک فایل صوتی را گوش کنید و بگذارید حتی وقتی خوابتان برد روشن بماند!

 

 بخش output

   نوشتن

یک وبلاگ بسازید و هر روز در آن پست منتشر کنید. پست های حداقل ۵۰۰ کلمه ای. یا راجب هر موضوعی در مجلات، نظر خود را در قالب یک مقاله ۵۰۰ کلمه ای به زبان فرانسوی بنویسید. با این کار، هر چیزی که یاد گرفته اید (کلمه، گرامر و جمله) در حافظه تان تثبیت می شود.

نوشتن یک مزیت عمده نسبت به صحبت کردن دارد، اینکه مجبورید با دقت و بدون اشتباه بنویسید! و چون زمان بیشتری برای فکر کردن نسبت به صحبت کردن دارید، می توانید از لغات بیشتری استفاده کنید.

   مکالمه کردن

قبیل از اینکه شروع به صحبت کنید، متون را با صدای بلند برای خود یا ترجیحا در جمع دوستان بخوانید. تا می توانید متن فرانسوی پیدا کنید و باصدای بلند بخوانید. با روش خواندن با صدای بلند، شما در واقع دارید زبان فرانسوی را بصورت کاملا درست صحبت می کنید.

اما اگر مانند آنچه بقیه به شما می گویند، فقط شروع به صحبت کردن کنید، مثلا مکالمه، قطعا در حین مکالمه اشتباهات زیادی را انجام می دهید و این اشتباهات اگر تکرار شوند، اصطلاحا در بدن شما جا می افتند و اصلاح کردن آنها بسیار سخت خواهد بود. پس اگر متون را با صدای بلند بخوانید در واقع دارید بدون اشتباه، صحبت کردن و مکالمه فرانسوی را تمرین می کنید.

نکات دیگر

سعی کنید عاشق زبان فرانسه شوید و گوشی، سیستم و حتی دیوارهای اتاق تان مملو از برنامه ها و تصاویر فرانسه باشد.خود را در محیط فرانسوی غرق کنید (زبان گوشی فرانسوی، چت کردن با افراد فرانسوی زبان در فروم ها، صحبت از طریق اسکایپ، پیدا کردن دوست فرانسوی در فیسبوک، توییتر و …گوش دادن به رادیوهای زبان فرانسه)لیست لغات فرانسوی که می بینید را یادداشت کنید تا یک لغت نامه مخصوص خود داشته باشیدخجالت را کنار بگذارید و شروع به صحبت به زبان فرانسوی کنید. اصلا نترسید. ریختن ترس با صحبت با صدای بلند جلو آینه و سپس یک دوست صمیمی و بعد از آن در جمع خانواده و دوستان خیلی راحت خواهد بود