چه کشورهایی به زبان فرانسه صحبت می‌کنند؟ فهرست کشورهای فرانسوی زبان

آشنایی با کشورهای فرانسوی زبان دنیا

چه کشورهایی در دنیا به زبان فرانسه صحبت می‌کنند

۵ (۱۰۰%) ۱ vote

کشورهای فرانسوی زبان در جهان کدامند؟ زبان فرانسه در چه کشورهایی به عنوان زبان رسمی پذیرفته شده است؟ آیا فرانسه پرجمعیت‌ترین کشوری است که در آن زبان فرانسه رسمی است؟ جمعیت افراد فرانسوی زبان در اروپا، آمریکا و آفریقا چقدر است؟ 

زبان فرانسوی زبان رسمی ۲۹ کشور است. این ۲۹ کشور عبارتند از بلژیک، بنین، بورکینافاسو، بروندی، توگو، جمهوری دموکرتیک کنگو، جیبوتی، چاد، روآندا، ساحل عاج، سنگال، سیشل، سوییس، فرانسه، کامرون، کانادا، گینة استوایی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالی، موناکو، نیجر، وانواتو و هاییتی. بد نیست که بدانیم زبان فرانسه از نظر تعداد کشورهایی که در آنها این زبان رسمی است در جایگاه دوم قرار دارد. جایگاه اول نیز متعلق به زبان انگلیسی است.

زبان فرانسه یکی از زبان‌های رسمی سازمان، یکی از زبان‌های اداری اتحادیه اروپا و تنها زبان رسمی دیوان عالی اتحادیه اروپا است. 

پرچم کشورهای فرانسوی زبان
پرچم کشورهای فرانسوی زبان

جمعیت ملت‌های فرانسوی‌زبان‌ در جهان چقدر است؟

اگر بخواهیم پاسخ ساده‌ای به این سوال بدهیم، باید بگوییم این رقم حدود ۳۰۰ میلیون نفر است. این پاسخ ساده است اما دقیق نیست چون این ۳۰۰ میلیون نفر فقط شامل گویش‌وران بومی زبان فرانسه نیست، بلکه  این گویش‌وران را هم در بر می‌گیرد:

  • کسانی که به صورت جزئی زبان فرانسه می‌دانند ولی کشورهای فرانسوی زبان زندگی نمی‌کنند.
  • گویشورانی با لهجه‌های مختلف فرانسوی
  • افراد حوزه دریای کارائیب که به زبان‌ کریول (زبان آمیخته‌ای از انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه و پرتغالی) سخن می‌گویند.

زبان فرانسوی، به واسطۀ استعمارگری و پراکندگی قومی، ششمین زبان پرتکلم جهان پس از چینی ماندارین، انگلیسی، هندی، اسپانیایی و عربی است.

فرانسوی زبان رسمی کشورهایی از پنج قارۀ مختلف است و پس از انگلیسی، دومین زبانی است که بیش از همه در جهان مطالعه می‌شود. هم‌اکنون ۱۲۰ میلیون دانشجو در حال فراگیری زبان فرانسوی‌اند.

علاوه بر ۲۲۰ میلیون گویشور بومی در جهان، برآورد می‌شود ۷۲ میلیون نفر هم آشنایی جزئی‌ای با این زبان داشته باشند و این رقم در حال افزایش است. مطابق نظر جمعیت‌شناسان، مجموع تعداد فرانسوی‌زبان‌ها احتمالاً تا سال ۲۰۵۰ به ۷۰۰ میلیون نفر می‌رسد. به این دلیل که به دلیل آفریقا، که محل زندگی تقریباً ۵۰ درصد فرانسوی‌زبان‌ها است نرخ رشد جمعیت بالایی دارد.

جمعیت کشورهای فرانسوی‌زبان‌ در اروپا

جای تعجب نیست که فرانسه، هرچند پرجمعیت‌ترین کشوری نیست که زبان رسمی‌اش فرانسوی باشد، خود را پرجمعیت‌ترین کشور فرانسوی‌زبان بداند. جمعیت جمهوری دموکراتیک کونگو در مقایسه با فرانسه، که ۶۲ میلیون نفر جمعیت دارد، ۷۷ میلیون نفر است. پس چطور تعداد فرانسوی‌زبان‌ها در جمهوری دموکراتیک کونگو کمتر است؟ پاسخ به این سوال را در دو بخش جلوتر می‌خوانید.

نکته مهم: در بسیاری از کشورهای جهان، علاوه بر این زبان، زبان‌های رسمی دیگری هم وجود دارند؛ یعنی، معمولاً زبان فرانسه تنها زبان رسمی یک کشور نیست.

در مورد اروپا، زبان رسمیِ تنها نیمی از جمعیت بلژیک و تقریباً یک‌پنجم جمعیت سوییس فرانسوی است. این زبان در لوکزامبورگ هم پرتکلم است. مجموع تمامی این فرانسوی‌زبان‌ها در اروپا حدود ۸۰ میلیون نفر است؛ یعنی، فرانسوی، بعد از روسی و آلمانی، سومین زبان مادری پرکاربرد در جهان است. فرانسوی‌زبانان اروپا تقریباً ۴۰% از جمعیت کل اروپا را تشکیل می‌دهند.