نکات مهم برای آموزش زبان فرانسه به کودکان

۱ . از کتابخانه‌های محلی‌تان،افسانه‌های خیالی و کتاب داستان به زبان فرانسوی بگیرید.

کودکان عاشق این هستند که زمان مطالعه‌ی خود را باکسی به اشتراک بگذارند و بدون در نظر گرفتن زبان،آن‌ها همیشه زمانی را که با شما برای خواندن کتاب گذراندند را به خاطر دارند.تلاش کنید کتاب‌هایی با تصویرسازی خوب پیدا کنید. با فرزندتان تصاویر را تماشا کنید و به چیزهایی که از قبل به زبان فرانسه می‌شناختند اشاره کنید.برای شخصیت‌های مختلف از صداهای مختلف استفاده کنید.اگر فرزندتان داستان مورد علاقه‌ای به زبان فرانسه دارد،او را تشویق کنید که نقش شخصیت‌های مختلف را بازی کند.به او کمک کنید تا با استفاده از تخیل خودش،داستان یا پایان آن را تغییر دهد.

۲ . از عروسک‌ها استفاده کنید یا اسباب بازی‌های مورد علاقه کودک خود را به عروسکی تبدیل کنید که به فرانسه صحبت می‌کند.

کودکان عاشق عروسک‌ها هستند و بازی‌های عروسکی برای مهارت‌های حرکتی عالی هستند.شما می‌توانید با استفاده از بازی با عروسک یا کل بدن یا ایجاد یک تئاتر عروسکی با استفاده از جعبه و عروسک‌های دستی(عروسک‌هایی که با استفاده از دست یا انگشت حرکت می‌کنند) اجرا کنید.عروسک‌های دستی هنگام آواز خواندن نیز بسیار سرگرم کننده‌اند.

۳ . به باغ وحش بروید و نام حیوانات را به زبان فرانسه صدا بزنید.

اگر کتاب حیوانات دارید،باهم آن را نگاه کنید،سپس روزی به باغ وحش بروید. نام حیواناتی را که کودکتان یاد گرفته است،از او بپرسید و به حیوانات جدید اشاره کنید.باغ وحش یک مکان عالی برای افزودن صفات و رنگ‌هاست.وقتی به خانه آمدید،او را به کشیدن تصاویر حیواناتی که دیده تشویق کنید و باهم دیگر درباره‌ی آن‌ها به زبان فرانسه صحبت کنید.

۴ . قایم باشک بازی کنید و به فرانسوی بشمارید.

قایم باشک یک بازی عالی برای تمرین اعداد است.شما می‌توانید از ۱تا۱۰ شروع کنید و به‌تدریج افزایشش دهید.وقتی کودکتان اعداد را به‌خوبی یاد گرفت،به عقب برگردید(اعداد را برعکس بشمارید).وقتی دنبال کودک خود می‌گردید،یک فرصت خوب برای تکرار کلمات است بدون آنکه تکراری باشد.

5. نمودار پیشرفت داشته باشید که کلمات و عباراتی که کودکتان بر آن تسلط دارد را دنبال کند.

یک نمودار پیشرفت ساده کودک شما را به اهداف مشخصی آگاه می‌کند و کودکان عاشق برچسب‌ها هستند.اجازه دهید فرزندتان بداند که به یک هدف نزدیک شده است،و از گرفتن برچسب‌ها هیجان‌زده شود.اورا به خاطر موفقیت خود با یک کار بزرگ مثل آغوش یا “بزن قدش” ،ستایش(تمجید) کنید.

  1. به ترانه‌های فرانسوی کودکان گوش دهید و یا در ازای حفظ یک قطعه کوتاه،به آن‌ها پاداش دهید.

به آواز کودکان به زبان دوم،هر جا و هر وقت که می‌توانید گوش دهید.CDهایی را در ماشینتان داشته باشید و یا در زمانی که در حال انجام کاری هستید،یک CD را به‌عنوان آهنگ پس زمینه به‌طور ملایم پخش کنید. به آوازها(ترانه‌ها)اعمال و حرکاتی اضافه کنید،این به کودکان کمک می‌کند تا کلمات را به یاد داشته باشند.اگر متناسب شخصیت کودکتان است،آن‌ها را به اجرای آهنگ تشویق کنید.شما می‌توانید یک شباهنگ خاص داشته باشید.اینجا یک لیست پخش از ترانه‌های بچگانه به زبان فرانسه وجود دارد.

 7.به ترانه‌های پاپ فرانسوی باهم دیگر گوش کنید یا به فرزندتان برای حفظ یک ترانه‌ی کوتاه پاداش بدهید.

به کودکتان برخی از ترانه‌های جذاب پاپ که هر دوی‌تان دوست دارید را،یاد بدهید.ترانه‌ای که شعر و(نغمه سرایی)همخوانی مناسب دارد،برای حفظ کردن آسان‌تر است.آن‌ها را حین انجام امور دیگر در منزل بخوانید و وقتی کودکتان سعی می‌کند به شما ملحق شود،به زبان الگو(شکل،مدل) بدهید و آن‌ها را تشویق کنید که با شما بخوانند.

8.کارتون مایی به زبان دوم در آپارات یا آمازون پیدا کنید.

کارتون‌ها یک روش عالی برای درگیر کردن کودکان در زبان دوم است.بچه‌ها می‌توانند داستان‌ها را به شکل بصری بدون نگرانی درباره‌ی درک نکردن هر کلمه،بفهمند.خرید DVD از آمازون ساده است یا بجای آن،آن‌ها را در یوتیوب جستجو کنید.به کودکتان اجازه دهید شما را راهنمایی کند که چه کارتونی را بیشتر دوست دارند‌.باهم دیگر آن‌ها را تماشا کنید و این‌گونه خواهید فهمید که کدام زبان را تقویت کنید.

9.به کتابخانه‌های عمومی بروید و همه‌ی منابعی که به زبان فرانسه‌اند را چک کنید.

کتابخانه‌ها منابع خیلی خوبی هستند.اگر منبعی به زبان فرانسه نداشتند،از متصدی کتابخانه بخواهید که در صورت امکان سفارش دهد.همچنین تابلوی اطلاعات را چک کنید و ببینید آیا گروهی از کودکان گروه زبان فرانسه در آنجا وجود دارد و همچنین می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید.

10.از DVDهای آموزش زبان کودکان استفاده کنید.

DVDهای زبان مفید هستند،مخصوصاً برای والدین شاغل(پر مشغله).DVD هارا در حالی که کلمات و عبارات مفید را به روشی جالب تکرار می‌کنند،بررسی کنید.و دنبال DVD باشید که مخصوص کودکان است و بازی و آهنگ دارد و خیلی خوب طراحی شده است.

11.وقتی در حال رانندگی برای بردن فرزندتان به مدرسه هستید،CD پخش کنید.

همیشه زمانی که در اتومبیلتان هستید،CD مایی به زبان فرانسه پخش کنید.این می‌تواند ترانه‌یا CD آموزشی کودکان و یا هر چیزی که کودکتان دوست دارد،باشد.این کار را به‌طور مداوم انجام دهید بطوریکه کودکتان همیشه در ماشین انتظار زبان دوم را داشته باشد.

12.در منزل به‌عنوان آهنگ پس زمینه رادیو استریمینگ پخش کنید.

یا از اسپاتیفای،لست اف ام(وبگاه های رادیویی اینترنتی)و … استفاده کنید. امروزه منابع زیادی وجود دارد که به شما در پخش رادیو از طریق دستگاه های الکترونیکی شخصی و لپتاپ ها و… کمک می‌کند.همه‌ی آنچه که شما نیاز دارید، تنظیم یکی از ایستگاه های رادیویی محلی و داشتن رادیو یا پلی لیست در پس زمینه،در کل روز است.حتی اگر فرزندتان متوجه چیزیکه گفته میشود یا شعر ترانه نمیشود،او به صداهای جدید و الگوهای تلفظ عادت می‌کند.

13.برای مبتدیان از برگه های آموزشی استفاده کنید.

وبسایتهای زیادی وجود دارد که صفحات آموزشی برای مبتدیان ارائه میدهند. بسیاری از آن‌ها رایگان هستند و برای برخی می‌توانید هزینه را ماهانه یا سالانه پرداخت کنید.بچه‌ها عاشق کاربرگها هستند.برخی ازآنها ممکن است برگه های رنگ آمیزی ساده باشند(کودکان عاشق رنگ آمیزی اند)،یا برگه مایی که از طریق کاربرد مداد،مهارت‌های حرکتی را تقویت می‌کنند.تعدادی برچسب بخرید و روی هر برگه ای که کودکتان کامل می‌کند،بزنید.

14.از فلش کارت‌ها استفاده کنید.

شما می توانید کارت های بازی خود را ایجاد کنید،از فرزندتان بخواهید آن را لمس/انتخاب کنند.کارت هارا اطراف اتاق پنهان کنید و از فرزندتان بخواهید آن‌ها را بیابد و بگوید که آن‌ها چه هستند و غیره.

شما همچنین می توانید مرتبا فلش کارت‌ها را در اطراف اتاق قرار دهید. آن‌ها را هر هفته در دسته های (حیوانات / گل ها / میوه ها و غیره) تغییر دهید. به آن‌ها نگاه کنید و اغلب آن‌ها را با فرزندتان بگوئید.از آن‌ها بپرسید این چیست و آن چیست؟ آنهارا با مگنت(آهنربا) روی یخچال بزنید یا اجازه بدهید فرزندتان این کار را بکند. شما کلمات را بگویید و از او بخواهید آن را بچسباند. آن‌ها را در یخچال خود با آهنرباهای خود قرار دهید و یا اجازه دهید فرزند شما این کار را انجام دهد. شما کلمات را فراخوانی می کنید و آن‌ها را به آن‌ها می دهید.

15.یک دیکشنری تصویری برای شروع تهیه کنید.

فرهنگ لغت تصویری کودکان یک منبع فوق‌العاده است. کنجکاوی کودک خود را با آن دنبال کنید. اجازه بدهید او انتخاب کند هر آنچه را که می‌خواهد در هر روز مشخص بداند.از وی اطلاعات بیشتری در مورد کلمات که آن‌ها می دانند بپرسید. “رنگ آن چیست؟” “آیا آن بزرگ یا کوچک است؟ “” کجا زندگی می کند؟ “” چه کار می کند؟

16.یک کتاب الفبا برای کودک تان بخرید.

کودک خود را به اشکال حروف با یک کتاب الفبای ساده معرفی کنید. این به ویژه مفید است اگر الفبای فرانسوی متفاوت از زبان اول است. برای دانش آموزان جوان، کتاب بسیار ساده، “استارتر” را دریافت کنید، همچنین برای مهارت های حرکتی خوب و کنترل مداد عالی است.

17.در مورد یادگیری زبان شناسی (یادگیری با انجام) فکر کنید.

کتاب های رنگی، اسکچ بوک ها یا دی وی دی مایی که کودکان تماشا و با آن‌ها میرقصند عالی هستند!

هر چیزی که باعث شود بچه‌ها بدن و یا دستانشان را تکان بدهند،به آن‌ها کمک می کند تا یاد بگیرند.باهم دی وی دی تماشاکنید،رقص طراحی کنید ورقصها را به نمایش بگذارید،حتی “لباس” مخصوص بپوشید. هنرمند درونی فرزند خود را با یک اسکچبوک تشویق کنید. رنگ کنید،نقاشی کنید و بکشید،رسم کنید،در مورد رنگها و تصاویر کودک خود به زبان دوم صحبت کنید.

رنگ آمیزی در تصاویر یک فعالیت بسیار آرامش بخش است (شمانیز باید آن را انجام دهید!) کودکان هنگام رنگ آمیزی آرامش زیادی دارند، زمان خوبی برای انجام برخی مکالمه های کوتاه به زبان فرانسه است. رنگ ها را مخلوط کنید و در مورد نحوه رنگ سازی فرانسوی صحبت کنید.

18.تعدادی اسباب بازی‌های گویا یا آواز خوان پیدا کنید.

امروزه بسیاری از اسباب بازی‌های گویا در بازار وجود دارد. یکی از آنهایی که به زبان فرانسه(یا چندین زبان)سلام احوالپرسی می‌کند را امتحان کنید. یا یکی که آهنگ های سنتی/ قافیه های مهدکودکی را به فرانسه میخواند.

19.از کتاب های فرهنگی مخصوص بچه‌های کوچک استفاده کنید.

“کتاب های فرهنگ” آماده برای یادگیری در مورد کشورهای مختلف عالی هستند. آن‌ها را باهم بخوانید، سوال بپرسید و فرزندتان را تشویق کنید تا آن‌ها نیز سوالات زیادی بپرسند. پس از خواندن یکی، می توانید با استفاده از تصاویر مجلات یک نمونه ساده را بسازید یا فرزندتان را تشویق کنید تا تصاویری بکشد. در کتابخانه یا از طریق اینترنت باهم دیگر اطلاعات جمع آوری کنید.

20 . اتاق فرزند خود را با پوسترهای یادگیری (رنگ ها، اعداد) یا تصاویر از فرانسه (پرچم، شهرها و غیره) تزئین کنید.

برخی از پوسترهای بزرگ رنگی را برای تزئین اتاق فرزند یا فضای یادگیری خود استفاده کنید.به همه چیز اشاره کنید و سوال بپرسید، نقش ها جابجا کنید واز فرزندتان نیز بخواهید سوال کند، همچنین به مدلسازی تلفظ کمک می کند. بپرسید کدام پوستر مورد علاقه کودکتان است و چرا؟سرمشقی که آن‌ها را علاقه مند می‌کند را دنبال کنید.

  1. یک برنامه ساده که برای کودکان آماده شده است را دنبال کنید.

از برنامه ساده ای که در سیستم یادگیری زبان شما تهیه شده است استفاده کنید یا خودتان یکی را بسازید. اجازه دهید فرزند شما بداند که این چه چیزی است تا او بتواند ببیند چه کاری انجام خواهد داد. کودکان تمایل به انجام بهترکارها دارند زمانی که می دانند که چه چیزی می آید و چه چیزی از آن‌ها انتظار می رود.

  1. از برچسب ها به عنوان پاداش استفاده کنید (برچسب مایی که به زبان دوم می گویند:تبریک، شگفت انگیزه و غیره)

بچه‌ها عاشق برچسب هایند! از آن‌ها آزادانه استفاده کنید. کودک خود را به عنوان فرصتی برای استفاده از زبان دوم،تحسین کنید. اگر شما می توانید برچسب مایی را با کلمات ستایشی در زبان دوم پیدا کنید،از آن ها استفاده کنید وکلمات را بسیار تکرار کنید. ابتدا از دو کلمه استفاده کنید و همچنان که فرزندتان میشناسد،به تعداد کلمات اضافه کنید.

23.با دیگر والدین که میخواهند به فرزندانشان فرانسه آموزش بدهند،تاریخ بازی یا گروه‌های بازی تنظیم کنید.

سعی کنید والدین دیگری که فرزندان خود را به یادگیری زبان فرانسوی تشویق می‌کنند،پیدا کنید. ترتیب بازی با یکدیگررا بدهید،به پیکنیک و پارک بروید یا به باغ وحش یا آکواریوم سفر کنید، مکان های عالی برای تمرین زبان. همچنین پیداکردن دوستان جدید برای شما بسیار مفید است!.

24.با فرزندتان دستورپختهای فرانسوری بخورید.

بچه‌ها همیشه می خواهند یک آشپز کوچولو باشند. برخی از غذاهای ساده ی فرانسوی را باهم بپزید.برای دستورالعملها،و کلمات شستن،خورد کردن،پاک کردن،مخلوط کردن…از زبان دوم استفاده کنید.همان‌طور که آشپزی می کنید موادلازم را باحالتی طبیعی بنامید.در اینجا برخی از دستور العمل های فرانسوی آمده است.

25 . به همراه فرزندتان،به مراکز اجتماعی،مراکز فرهنگی و معابد بروید.

مکان های محلی مورد علاقه، کودک شما را تحریک می‌کند و مراکز فرهنگی اغلب نمایشگاه ها یا نمایش های موسیقی/ رقص دارند.به هر چیزی که به فرانسه است،توجه کنید.مراکز اجتماعی مکان مهمی برای دیدار با مردم هستند،به تابلوهای اطلاع رسانی(برای هر چیزی)از افراد علاقه مند یا به نوعی مرتبط با فرانسویها، نگاه کنید.شما حتی می توانید پیشنهود دهید که خودتان کاری انجام دهید،در مورد کشور یا یک رقص سنتی صحبت کنید.

26.از سوپرمارکتهای فرانسوی و رستورانهای فرانسوی با فرزندتان بازدید کنید.

به اطراف سوپرمارکت فرانسوی بروید و به غذاهای فرانسوی اشاره کنید. اگر فرزند شما با آن‌ها آشنا نیست، سؤال بپرسید.”شما فکر می کنید که طعم و مزه اش چطوره؟” “آیا شما فکر می‌کنید این سخت/نرم/ترد/ شیرین/ و غیره؟ است” اگر ممکن است در رستوران های غذا بخورید. در مورد غذا صحبت کنید،اینکه چطور آماده می میشود،و اینکه مال کجاست.

27 . یک لغت از فعالیت روزانه داشته باشید.

یک “لغت روز” را انتخاب کنید،خودتان یا فرزندتان می‌توانید آن را انتخاب کنید،یا از فرزندتان بخواهید به‌طور تصادفی از بین دسته کارت‌های لغت، انتخاب کند.اگر آن کلمه اسم است،آن را در خانه یا وقتی بیرون میروید، جستجو کنید.در مورد جایی که ممکن است آن اسم موجود باشد،صحبت کنید.اگر فعل است،راه مایی برای انجام این عمل یا بطورواقعی یا اجرای بیصدا، پیدا کنید.ببینید آیا می توانید کسی را در حال انجام آن کار ببینید؟یا از قیدها استفاده کنید و زمانی را صرف انجام کارها با حالات قید بکنید: به آرامی / سریع / خوشبختانه / و غیره.

28.بازی‌های آنلاین زبان فرانسه (حافظه، کلیک کنید و بگویید، و غیره) را با فرزند خود بازی کنید

بسیاری از بازی‌های آنلاین زبان تعاملی رایگان برای کودکان وجود دارد. یکی را انتخاب کنید که فرزندتان را جذب کند و آن‌ها را تشویق کنید که هر روز کمی بازی کند. شما می توانید ۳ نوع مختلف بازی‌های آنلاین یادگیری زبان فرانسه را در اینجا بیابید

29.داستان های وقت خواب را به زبان فرانسه برای فرزندتان بخوانید.

کتاب ها، کتاب ها، کتاب ها. کودکان و نوجوانان کتاب و داستان را دوست دارند.داستان قبل از خواب را به زبان فرانسه بخوانید.اغلب زمانی که بچه‌ها داستان های دلخواه خود را چند بار شنیده اند، آن‌ها کلمات را می دانند. کودک خود را تشویق کنید تا کمک کند داستان را بگویید.

30.بازی‌های بچگانه فرانسوی را انجام دهید.

بسیاری از بازی‌های کودکان در سراسر جهان یکسان هستند. فرزندتان به زبان اول آن را میشناسند،امابازی را به زبان دوم با او انجام دهید.سنگ،کاغذ،قیچی تنوع زیادی دارد؛ آن را به زبان دوم اجرا کنید.بازی لی لی،بازی‌های پرشی، بازی‌های کف زدنی و غیره را می توان به هر زبانی بازی کرد.برای ایده‌های بیشتر نگاهی به بازی ها در “کشورها و فرهنگ ها”ی مختلف در پست دیگر Dino Lingo که در سمت راست این‌ پست آمده، بیندازید.

31.کتابهای خنده دار و مجلات کودکان به زبان فرانسه را بگیرید.

بپرسید آیا یک دوست یا خویشاوند در خارج از کشور می تواند برای شما کمدی یا مجلات کودکان به زبان فرانسه را ارسال کند. مجلات کودکان اغلب در حقیقت بسیاری از حقایق جالبی دارند که شما می توانید در مورد آن‌ها صحبت و تحقیقات بیشتر کنید. آن‌ها همچنین دارای کوئیزها(امتحان ها) و پازل مایی هستند که بسیار سرگرم کننده هستند.

32.یک نوت بوک شخصی برای یادگیری زبان دوم استفاده کنید.

(فراموش نکنید که از آن استفاده کنید تا فرزندتان هر آنچه را که در زبان دوم می گویید،بکشد.اجازه دهید فرزند شما نوت بوک را در مغازه انتخاب کند و هرطور ویژه ای که می خواهد آن را تزئین کند. کلمات را به زبان فرانسوی بنویسید و بخواهید آن‌ها را نقاشی کند، یا حتی کلمه یا حرف اول را بسته به اینکه کدام سطح هست، بنویسید. هر چند روز یکبار عکس ها را باز کنید و در موردشان صحبت کنید و مهارت های طراحی فرزندتان را ستایش کنید.

33.صنایع دستی محلی درست کنید.

اگر زبان مادری شما فرانسه است، در مورد صنایع دستی که شما دوران کودکی ساختید فکر کنید و آن‌ها را با فرزندتان انجام دهید (همچنین فکر کنید که چقدر خوشحال بودید ازینکه این فعالیت را با مادر/ پدر یا دوستانتان انجام می دادید). نگران نباشید اگر فراموش کرده‌اید چگونه، در اینترنت برای بازخوانی حافظه خود نگاه کنید. شاید شما بتوانید چیزی را که فرزندتان میسازد، به پدربزرگ و مادربزرگ یا بستگان خود در خارج از کشور ارسال کنید.

34.برای خواباندن نوزادتان به زبان دوم لالایی بخوانید.

لالایی ها برای کودک و والدین بسیار آرامش بخشند.برخی از لالاییهای فرانسوی را بخوانید تا به نوزادتان کمک کنید تا بخوابد.شما می توانید موسیقی کابین بافی را از یک فروشگاه کودک خریداری کنید.موسیقی را پخش کنید و به فرانسه آواز بخوانید. ایجاد یک روال معمول است و لذت ببرید از زمانی که کودکتان را در بغل دارید و او را آرام می‌کنید.

35.کودک خود را به یک اردوی تابستانی بفرستید تا بتواند در مدت کوتاهی به فرانسه درس بخواند.

اردوگاه تابستانی یک تجربه‌ی عالی برای کودکان است.اغلب اولین باری است که کودک به‌طور طولانی دور از خانه می‌ماند و یک شانس برای ایجاد دوستی‌های زیادی است و برای اولین بار فعالیت‌های مختلفی را امتحان می‌کنند.اردوهای “زبان” برای بچه‌ها،معمولاً مطالعه را با تعداد زیادی بازی، کاردستی و فعالیت‌های مربوط به زبان دوم،می‌آمیزد(ترکیب می‌کند).